Svíčky

Výroba svíček doma je velice jednoduchá a svicelze se při ní krásně vyřádit. Pokud má člověk trochu fantazie a možností, může vyrobit krásné dárky pro ostatní nebo si tvořivě vyzdobit byt.

Co potřebujeme

Sklenici nebo formu na svíčku. Ve specializovaných obchodech se dá sehnat přímo forma na odlívání svíček. Většinou je cena poměrně vysoká, proto používám různě tvarované skleněné nádoby nebo hrnky. Doporučuji nádobu přímo obětovat. Vosk se dá umýt, ale věřím, že je to zbytečná práce, zvláště vyrábíme-li svíček více nebo často. Vždy dbejte na to, aby se nádobka směrem dolů nerozšiřovala. V takovém případě se vám nepodaří svíci vyklopit.

Dále potřebujeme vosk. Doporučuji koupit svicevelkou bílou svíci, kterou budete postupně dělit a z ní vyrábět nové dekorativní svíčky. Dá se pořídit i vosková drť, ale ve srovnání se svící je drahá a těžko se shání.

Knoty můžete koupit v kutilství nebo je jednoduše vytáhněte ze svíček, které použijete na výrobu. Ze začátku můžete vyrábět z malých svící a tak bude o knoty postaráno. Ještě než začnete do nádoby lít vosk, propíchněte knotek v horní části např. jehličkou na ptáčky a tu položte přes okraje nádobky. Knot se snažte umístit doprostřed.

Na tavení je dobré vyřadit nějaký malý rendlík. Vosk se taví v nádobě nad ohněm nebo ve vodní lázni. Pokud je to nutné, vosk lze umít pomocí jaru, horké vody a drátěnky.

Na obarvení svíček se používají voskovky. Kousek voskovky vhodíme do horkého vosku a trochu zamícháme. Vosk se krásně obarví.

K dekoraci doporučuji dekorativní koření, sušené potřebypomeranče a citróny, mušle, zrnka kávy a co vás jen napadne. Dekorace můžete přikládat na ještě teplý povrch vosku, nebo je můžete voskem zalévat. V tom případě je musíte pevně prsty tisknout na stranu nádoby.

Postup

Připravíme si sklenici, kterou předem nahřejeme třeba v horké vodě. Dále si přichystáme knot propíchnutý jehličkou, na sporák umístíme nádobku na tavení a začneme tavit vosk, do kterého přidáme dle fantazie kousek barevné voskovky. Vosk nenechte vařit, jen zahřívejte. Jak se z něj začne kouřit, plamen vypněte. Roztavený vosk pomuckynalévejte do sklenice a nechte ztuhnout. Tuhnutí trvá dle velikosti svíce, většinou tak hodinku a více.

Pokud už je sklenice chladná, zahřejte vodu v koncici k varu a nalejte ji do větší nádoby, do které sklenici pomalu namočte otvorem vzhůru. Jakmile se zahřeje, vosk uvnitř znovu začne tát. V tu chvíli sklenici otočte otvorem dolů a svíci vytřepte.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka