Savování

savoMožná že žasnete nad krásnými vzory na tričkách, šatech či kabelkách u stánků se zbožím. Třeba si říkáte, jak to ty lidi dělají? Možná jste to už také někdy zkusili, ale moc vám to nešlo a vy nevíte proč.

Pokusím se vám tedy zde vyjevit ono tajemství savování. Pokud toužíte po výrobcích, návod na dva najdete na verunka.hippyart.net ve výrobcích.

Co potřebujete

Savo, vodu a kelímek. Savo naředíme s vodou asi tak půl na půl. Gumové rukavice nebo sáček na ruku. Savo je poměrně Šablonasilná žiravina, tak pozor na kůži, určitě by za to i ten nejkrásnější výtvor nestál. Starý vyřazený kartáček na zuby, šablonu obrázku, který chcete mít na textilu utvořen a samožřejmě ten textil.

Látka by měla být barvená bavlna, nejlíp je prostě vyzkoušet na nějakém kousku, jestli je to odvarvitelný savem.

Šablonu si připravíte tak, že na tvrdý papír, pokud možno doprostřed, nanesete obrys obrázku, který chcete a pomocí žiletky nebo skalpelu tento obrys vyříznete. Budete potřebovat právě tu velkou prochu s dírou po obrázku. Pokud půjde o menší dílko, můžete si pohrát i s ohraničením obrázku apod.

Nejlépe na chodbě nebo někde, kde se nebojíte udělat možná trochu nepořádek a kde nehrozí, že odbarvíte mamince ubrus nebo koberec, rozprostřete noviny, na ty položte látku (pokud je dvojtá dejte mezi jednotlivé vrsty igelit), přiložte šablonu (možno i něcím zatížit), navlečte savorukavici nebo sáček pevně na ruku a můžete začít pracovat.

Vtip je v tom, že vždy namočíte kartáček do roztoku sava a jedním prstem budete stříkat přetíráním štětin kartáčku roztok na látku. Nejlepší je si nejdřív vyzkoušet jak vám to půjde a kam to stříká. Postupně takto tedy postříkáme plochu, kterou potřebujeme. Když chvíli počkáte, uvidíte, jak savo pracuje. Podle toho můžete jestě někde přistříknout atd.

Potom opatrně sejměte šablonu. Opatrně proto, aby vám neztékaly kapky sava z papíru na látku. Látku nechte ležet nebo ji přeneste na topení či k teplu, aby vyschla.

Jednotlivé nechtěné kapky a prohřešky je možno upravit barvami na textil. Je ale na vás, jak se rozhodnete. Někdy je docela těžké typnout právě chtěný odstín... Jinak nezbyde než kamuflovat nebo říct, že to tak má být. :o)

Jakmile dílo uschne, je nejlepší, pokud jsme dobarvovali barvami na textil, přežehlit, a v obou případech řádně vyprat savo i smrádek.

POZN: Opačný postup, tedy že bude vše postříkáno a obrázek bude sité barvy lze provést způsobem, kdy šablonu (tentokrát vnitřní část, tedy přímo obrázek) vystřihneme z lepící tapety a přilepíme ji na látku. Potom vše postříkáme stejným způsobem savem, po uschnutí tapetu odlepíme.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka