Patchwork

Patchwork je technika stará již několik století, která slouží k dekoraci. Spočívá vlastně ve spojování malých kousků látek většinou geometrických tvarů tak, aby z nich vznikla patchworkjedna velká mozaika.

Jednotlivé dílky jsou k sobě přišity ručně nebo pomocí šicího stroje. Dle mého názoru je dobré počítat vždy s ruční výrobou, protože šití na stroji může být u malých kousků obtížné, já šiji na stroji dílky většinou o hraně aspoň 5 cm. Při některých vzorech, jako například při trojúhelnících, je ovšem pomoc stroje nezbytná. Při ručním sešívání máme stále možnost látku formovat, povytahovat a víme přesně, kde se nacházíme, takže opadá problém párání špatně rychle sešitých dílků. Je ovšem jasné, že na stroji je výrobek hotov v nesrovnatelně krátkém čase.

Velice důležitý je správný výběr látek na patchwork. Dále dobrý a kvalitní vatelín, pokud tedy bude dílo podkládáno, a další vrstva látky, pokud možno nebarvené, nejlépe čisté bílé plátno jako podklad pod sešívanou část. Textilní látky by měly být netřepivé, pevně tkané a pratelné (např. bavlna).

Neměly by se vytahovat a to ani jedním směrem. Pokud budeme používat více druhů látek, což je běžné, je dobré použít látky buď stejných kvalit či druhů, nebo co nejvíce podobné. Velkou pozornost musíme věnovat barvivosti látek, aby se nestalo, že až svůj krásný výtvor vyperete, nějaký zlobivý kousek vám zabarví půl přehozu. Látky předem buď přepereme na vysokou teplotu, nebo je vložíme do umyvadla a přelijeme hrncem vroucí vody. Necháme je na rovno uschnout a řádně vyžehlíme.

Co potřebujeme a jaký je postup:

Nachystáme si různé kousky látek dle potřeby. Namyslíme si zjev výtvoru. Je možno použít mnoho většinou geometrických tvarů, nebo můžeme provádět "bláznivý" patchwork, kdy k sobě prostě přišíváme nebo našíváme nejrůznější tvary. Pokud se rozhodneme pro pravidelné geometrické tvary je dobré si předem zhotovit šablony.

K tomu budeme potřebovat tvrdý karton a asi tak 30 pohlednic nebo příslušné množství tvrdšího papíru. Já používám například reklamní časopisy z obchodů s oblečením. Většinou jsou z velice kvalitního tvrdšího papíru a to se hodí. Časopisy jsou zdarma a alespoň využijete už dále nepoužívaný papír.

Dále potřebujeme nůžky, nit, jehly, špendlíky.

Šablony vyrobíme následovně: Na ten nejtvrdší kus kartonu si předkreslete tvar o 1,5 větší, než je požadovaná velikost dílku. Rozhodneme-li se tedy pro čtverce o straně 8 cm, tvar na kartonu bude mít velikost 9,5 x 9,5 cm. Dovnitř zakresleme požadovaný čtverec tedy 8 x 8 cm. Žiletkou nebo skalpelem nejdřív vyřízněme vnější okraj a poté vnitřní.

patchworkpatchworkpatchwork

Nyní máme jeden větší čtverec s okénkem vevnitř - ten bude sloužit k předkreslení tvaru na látku a vystřižení po obvodu, a jeden menší čtverec, který je velký jako požadované výsledné dílky - a podle něj vyrobíme tak 30 stejných šablon z pohlednic, tvrdého papíru nebo časopisu s tlustými stránkami.

Z látek vysřihujeme několik čtverců podle obvodu větší šablony. Doprostřed každého dílku přišpendlíme jeden z menších patchworkčtverců. Látku přehýbáme přes jeho okraje směrem dovnitř a i s papírem uvnitř ji prošíváme stehovacím stehem tak, aby držela požadovaný tvar.
Pozor: Rohy všech obrazců by měly zůstat ostré.

Nyní jsme dosáhli toho, že všechny dílky mají stejný rozměr, což je základní potřebná věc pro kvalitní patchwork. Dále přistoupíme k sešívání. Sešíváme buď v řadách nebo v blocích, ale můžeme je sešívat i libovolně po kusu.

Jakmile je dílek obklopen kolem dokola ze všech stran jinými dílky, vytáhneme stehovací nit a spolu s ní i papírovou šablonu uvnitř. Ta je použitelná pro další dílky.

patchwork

Když dosáhneme požadovaného rozměru díla, vytáhneme zbývající šablony z papíru a celou plochu podšijeme připravenou látkou, jak už jsem uváděla, nejlépe čistým (také předem vysráženým) plátnem. Pokud jsme vyrobily pokrývku, je dobré pod látku vložit příslušné tlustý vatelín a znovu další látku, tentokrát již buď také patchworkovou, nebo alespoň v podobném nebo stejném odstínu některého z dílků přední strany. Dílo prošijeme po obvodu a ještě několikrát přes plochu například z rohu do rohu po úhlopříčce na šicím stroji.

Je hotovo!

Pozn: Pokud chceme vyrobit povlak na polštář, nezapomeneme si pořídit příslušně dlouhý zip a polštářek. Vatelín nevkládáme, jen celé dílo podkládáme látkou, protože povlak je potřeba častěji prát a chceme zabránit třepení látky.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka