Malování na textil

Kreslení na textil je technika, která sice vyžaduje trochu cviku, je však velmi efektní a člověk tak může vytvořit nápadité a originální obrázky kdekoliv jej napadnekejklíř.

Pokud si vybereme dobrý obrázek, je možné vytvořit šablonku a podle ní obrázek velmi lehce namalovat. Malujeme-li na bílý povrch (např. bílé triko), lze předlohu vložit pod povrch a pokud prosvítá, obmalovat ji... v dalším případě pak kreslíme na látku prostě dle fantazie nebo předlohy po paměti.

Co potřebujeme:

Tak v první řadě zažehlovací barvy na textil. Lze je sehnat v potřebách pro výtvarníky v cenové relaci okolo 50,- za barvakus. Prodává se poměrně široká paleta barev i značek. Tyhle barvy se vytvrzují zažehlením (teplota stačí stabilně na bavlnu). Po uschnutí přežehlíme obrázek přes látku a pak ještě z rubové strany. Barva jakoby ztuhne a pak už ji dolů nedostanete ani heverem...

Na obalu sice píšou, že látka se pak nesmí prát na víc, než 60*, ale když jsem barvu chtěla posledně odvařit, nepovedlo se ani horkou vodou z konvice.

Dále budeme potřebovat štětce. Dopořučuji malé štětce s krátkými tvrdými chloupky (na temperové a olejové barvy) v několika velikostech a potom droboulinký štěteček s málo chloupky na tvoření tenkých čar.

Dále to chce předlohu... pokud bude sablonašikovná (nejlépe různé obrysy a pod.), zle z ní vyříznout šablonu, stejně jako na ukázce dole. Jindy je třeba malovat dle předlohy po paměti nebo ji vsunout pod látku a jednoduše obrázek obkreslit.

Pokud je barva příliš tuhá, lze ji v kalíšku rozředit trochou vody - většinou stačí vážně kapka. Barvy nesmí být příliš řídké, protože by se v látce rozpíjely.

Malování přes šablonu

trikoPřipravíme si šablonu, kterou vyřízneme skalpelem nebo žiletkou. Nejlepší je vytisknout obrázek na tvrdý papír.

Rozmyslíme si, kam chceme motiv umístit a šablonu sablonapřilepíme na okrajích izolepou tak, aby byla napjatá a přiléhala k látce. Štětcem s černou barvou pak vyt'upáme nebo vykreslíme prázdné plochy. Šablonu si doporučuji ještě vždy přidržovat na všech stranách, kde barvíme, aby se barva nedostala pod ni.barvení

Jakmile máme vykresleno, stáhneme šablonu z trika a necháme barvu zaschnout. V této fázi lze provádět i drobné retuše, pokud okraje nejsou úplně rovné a pod. Po zaschnutí látku přežehlíme nejdříve přes jinou látku a potom i zrubu, aby se barva zažehlila a ustálila na látce.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka