Malování na hedvábí

Malování na hedvábí je poměrně jednoduchá a přece krásná technika zdobení textilu. Zvládnou ji i malé děti, takže se výborně hodí i jako kolektivní trávení volného odpoledne.

Dnešní obchůdky s výtvarnými pomůckami jsou hedvabídoslova nacpané bezvadnými "polotovary" k nejrůznějším aktivitám. Není tedy divu, že se v nich dá sehnat i naporcované začištěné šátěčky z bílého hedvábí. V sortimentu si lze vybrat také z příjemného množství barev na hedvábí. Nezbývá vám tedy, než zvolit požadované barvy, pořídit nějaký ten tenký štětec a vybrat, na jaký formát hedvábí budete malovat.

Barvy na hedvábí jsou, stejně jako většina barev na textil, zažehlovací. Hedvábí si namočíme do silně osolené vody a ždímáme. Pokud vyždímete více, budou se vám barvy méně rozpíjet a naopak. Hedvábí obecně rychle schne, a proto je potřeba pracovat svižně.

Vybereme si 2 nejlépe kontrastní barvy. Hedvábí rozložíme na igelit a pomačkáme ho, dětsky řečeno, na hory a dolinky. Můžeme také vzít vidličku a udělat pár krucánků, nebo krucánky vyrobit pomocí palce a ukazováčku. Nejdůležitější je však zachovat si princip hor, které se dmou vzhůru a dolinek, které jsou mezi horami.

V barvení hedvábí funguje jedno základní pravidlo: Doliny pohlcují hory. Ať dáte do dolinek jakoukoliv ze dvou barev, vždy bude barva pohlcovat barvu hor (Bude ji tedy ve výsledném efektu více). Vyjímkou jsou silně kontrastní barvy v rozložení: V dolině světlá, na horách tmavá.

Nyní vezmene štětec a do každé dolinky čmrkneme zvolenou barvou. Jakmile máme dolinky barevné, štětec omyjeme a druhou barvou čmrkáme na hory. Čím víc si necháte bílé, tím víc bílé budete mít hotové dílo, proto - barvamy nešetřete a pěkně čmrkejte. Jakmile budou dolinky i hory dostatečně pokryté barvou,přeneseme hedvábí i s igelitem na teplé místo, např. na topení a necháme uschnout (cca 30 minut). Hedvábí zatím nenatahujte, nechte jej dostatečně uschnout.

Jakmile je dílo hotové, stačí jej už jen přežehlit přes hadr nebo pečící papír a hedvábný šátek je hotový.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka