Drhání

Drhání znamená vázání uzlů tak, aby vytvořily obraz nebo nějaký objekt. Technika pochází z Babylónie a Asýrie a je stará okolo několika tisíc let. Možná vás překvapí, že i tak běžná věc, jako jsou náramky přátelství, čerpá z drhání.

Nabízím vám zde rozkresy základních drhacích uzlů a některých výrobků. Každý výrobek má podrobný nákres nebo fotodokumentaci k lepšímu pochopení techniky.

Vybrat můžete z následujících článků

Potřeby a postup

Podle velikosti a druhu drhaného objektu budete potřebovat buď podložku ze dřeva (pro nástěnné obrazy) nebo polštářek (na náramky) na upevnění základních nití. Pokud chcete vyrobit opravdu velký obraz, stačí laťka dlouhá stejně jako bude obraz široký. Na obou koncích zatlučte hřebík, nebo po líníi více hřebíků, které vám budou držet základní vodorovné lanko (vázací provaz). Dále budete potřebovat nůžky, metr, háček přiměřené velikosti a jehlu na zapošívání. Obraz můžete doplňovat korálky, kroužky nebo přírodninami apod.

K drhání používáme šňůry různé síly a materiálu. Pokud jde o délku vlákna, ta se odvíjí vždy od výsledné délky výrobku. Nejlepší je udělat si vzorek a spočítat, kolik nitě potřebujeme např. na 5 cm výrobku. Podle toho dopočítáme celkovou spotřebu.

Pokud máte v plánu opravdu velký kus, tak je dobré během práce vlákna zkracovat, aby se vám zbytečně nesukovala. Nejlepší je udělat si z jednotlivých nití klubíčka, které dle potřeby odvíjíte v průběhu drhání.

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka