Batikování

Batikování je technika stará tisíce let, dokonce už i dávní Inkové zdobili svoje oděvy nápaditými vzory a barvami. Batika může sloužit nejen jako zkrášlovadlo, ale i jako záchrana oblečení, na kterém jste si pořídili nevypratelný flek.

Batikovat můžete několika způsoby:

V každém případě budete potřebovat materiál, na kterém bude barva držet. Z pravidla se doporučuje bavlna, a to s co největším podílem v tkanině. Čím méně je bavlna v textilii zastoupena, tím hůř bude barva držet a tím také bude bledší. V dnešní době můžete v pohodě koupit i barvy na jiná vlákna než je bavlna, stejně tak i na vlnu.

Barvy pořídíte v drogerii nebo ve specializovaném obchodě pro výtvarníky. K dispozici je široké barevné spektrum. Ceny se pohybují od 12 do 20 korun za kus.

Při batikování dbejte návodu na zadní straně obalu barvy. Vždy je tam uvedeno, kolik vody máte na barvenou látku (příp. na balíček barvy) použít. Když použijete vody méně, bude barva sytější. Do roztoku barvy se přidává vždy sůl. Kolik je jí třeba, je uvedeno v návodu. Po obarvení vždy látku ještě před vymácháním vložte do kýble s roztokem octa a vody. Ocet působí jako ustalovač a textilie nebude při pozdějším praní tolik pouštět. Asi po půl hodině látku dokonale properte ve vodě, dokud nepřestane barvit.

Geniální návrhy na vyvazování látek a barvení naleznete na stránkách aticom.cz

Další projekty:
HippyArt

Verunčiny stránky

Potkani info

Levná trafika
 
 
rostliny
 
ozdoby
a
výrobky
 
hip
filozofie
 
 
ostatní
 
Knihy, diskuze
Webhosting IglooNET.cz
©2001-2012 verunka